Esbelli Evi, A Cozy Cave Inn
A fine small inn of comfortable cave rooms hewn from the golden stone, with beautiful views of the Cappadocian landscape, and the warmest welcome you'll receive in Turkey
Home Page
About Us
Reviews of our Guests
Comments in the Guidebooks
Esbelli Evi in the Press & Web
Esbelli Suites
E-Mail Us
Plan your trip with Tom Brosnahan
"Turkey Travel Planner"
Esbelli Evi

Esbelli Sokak, 8 (P.K. 2) 50400
Ürgüp, Cappadocia, Turkey
Phone: +90 (384) 341-3395
Fax: +90 (384) 341-8848
E-Mail: esbelli@esbelli.com
COMMENTS IN THE GUIDEBOOKS
Küçük Oteller Kitabı, 2004
Sevan & Müjde Nişanyan

Bazı şeyler klasiktir: tarzının standartlarını belirler, taklit edilse de tek kalır. Esbelli Evi bu anlamda bir klasik. Kapadokya'da modern mağara otelciliği Esbelli Evi'yle başladı. Son yıllarda yörede ard arda turizme açılan, birbirinden nefis kaya evlerin tümü, bir şekilde, Esbelli Evi'nden esinlendiler. Kimi Esbelli'nin ustalarının peşine düştü, kimileri Süha kahvaltıda portakal suyu veriyor diye portakal suyu verdi; kimi broşürünü taklit etti; kimi antika princ yatağı, kimi saten çubuklu çarşaf takımlarını örnek aldı. Fakat öncü ve özgün olmanın taklidi güç titreşimini, galiba, hiçbiri Esbelli Evi düzeyinde yakalayamadı.

Püf noktası uslup: alabildiğine şık, ölçülü, mükemmeliyetçi ve titiz. Minik bir levha dışında, otelin yerini gösteren işaret yok. Selamlık salonunda zengin CD koleksiyonu: Bach, Couperin, Gorecki, biraz caz... Televizyon, kimsenin rahatsız olmaması için, arka odada. Büro kapısı her zaman birkaç parmak aralık. Konuk defterinde Ankara kordiplomatiği yoğun bir şekilde temsil ediliyor.

Bina: Önde güzel bir eski Ürgüp taş konağı. Arkada labirent gibi birbirine bağlı avlular etrafında, kayadan oyma 8-10 oda. Terastan Kapadokyanın geniş bir kısmı seyrediliyor.

Bir de özel not. Küçük Oteller Kitabını yazma fikri bundan 6-7 yıl önce ilk kez Esbelli Evinde filizlendi. "Böyle yerler DE varmış" diye anlatma ihtiyacı galiba ilk orada içimize girdi.

Home Page | About Us | Reviews of our Guests

Comments in the Guidebooks | Esbelli Evi in the Press & Web | E-Mail Us